Změny jízdních řádů

Po dlouhých letech příprav by se letos konečně měl rozběhnout integrovaný systém veřejné dopravy kraje Vysočina s názvem Veřejná doprava Vysočiny (VDV). Od 15. 12. 2019 dojde ke změnám na vlakových linkách v rámci kraje Vysočina a také na autobusových linkách, které na ty vlakové nějakým způsobem navazují. K přerodu celého systému včetně všech autobusových linek by mělo dojít v roce 2021.

Na jednu tarifní jízdenku by tedy mělo být možné cestovat v rámci kraje spoji, které jsou v systému zapojeny, a to jak vlakovými, tak i autobusovými. Toho se ale dočkáme nejspíše až od 1. 3. 2020.

Probíhají také jednání o propojení systému s poskytovateli městské hromadné dopravy. Mezikrajská doprava bude prozatím řešena takzvaným přesahem tarifů. Tarif VDV tak bude platit v opodstatněném případě i na části území sousedního kraje. V budoucnu se uvažuje o spojení tarifních systémů i s okolními kraji.

Co se nás ale týká již od prosince je změna některých autobusových linek a zásadní změny na kolejích.

AUTOBUSY

Jihlava
Podle současných jízdních řádů zajíždí linka 350550 až do Jihlavy. Ač na této lince dojde se změnou na VDV k prodloužení až do Telče, vypadla z jízdního řádu Jihlava. Ubude tak jeden z brzkých ranních spojů do krajského města. Počítat už potom nelze ani se spoji ve směru z Jihlavy do Počátek.
Autobusům linky 350650 byla zachována Jihlava jako cílová destinace jen pro jeden brzký ranní spoj. Zbytek dne zajíždí autobus jen do Horní Cerekve a zřejmě se počítá s přestupem cestujících na vlak. Stejně je spojení upraveno i v opačném směru.

Telč (Jihlava) – linka 350550

Jihlava (napojení na vlak) – linka 350650

Pelhřimov
Spojení našeho města s Pelhřimovem naštěstí nebude zásadně ovlivněno. Část spojů linky 350610 je prodlouženo až po Stojčín a v opačném směru až po zastávku v ulici Pražská s Pelhřimově. Jedná se ale především o víkendové spoje.

Pelhřimov – linka 350610

Kamenice nad Lipou
Část spojů linky 350530 je nově zajištěno linkou 350650, ale v zásadě nedochází ke změně.

Kamenice nad Lipou – linka 350530

Stojčín-Popelín

Na lince 350510 dojde k rozšíření nabídky spojů v úseku Počátky – Žirovnice – Stojčín. Měla by se tak zlepšit dostupnost navazujícího vlakového spojení.

Stojčín-Popelín – linka 350510

Všechny ostatní autobusové linky pokračují beze změny. 

VLAKY

Zrušení osobních vlakových linek ze stanice Počátky-Žirovnice (Stojčín)!!!
Ze stanice Počátky-Žirovnice přestanou jezdit osobní vlaky oběma směry. Už se tak vlakem nedostanete např. do Bednárečku nebo Horní Vsi. Ve stanici budou dále stavět rychlíky, které vás dovezou do Horní Cerekve nebo Jindřichova Hradce. Dopravu do vsí na trati, kde nezastavují rychlíky zajistí nové a posílené autobusové spoje.
Článek s detaily